Przezorny zawsze przygotowany. Co warto mieć w domu

Redakcja
09.08.2019 16:07
A A A
Ząbkowanie bez bólu

Ząbkowanie bez bólu (fot. Shutterstock)

Gdy pojawiają się dzieci, warto skompletować zestaw awaryjny, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. I chociaż każdy do listy może dodać coś swojego, o co zawsze dba, by było w zapasie, są rzeczy uniwersalne, których nie może zabraknąć w niejednym domu.

Zapasy pieluszek

To coś, o czym warto pamiętać. Oczywiście w sytuacji krytycznej jakoś byśmy sobie poradzili, ale nie o to chodzi. Nie musimy kupować kilkunastu opakowań (szczególnie, że dzieci błyskawicznie rosną i nasze zapasy mogą do niczego się nie przydać, tylko wydamy pieniądze), ale regularnie sprawdzać "stan posiadania". Szczególnie, gdy zbliżają się dni wolne od handlu, albo gdy jedziemy gdzieś, gdzie w pobliżu nie ma sklepu. Gdy zobaczysz w sklepie promocję, kup jedno opakowanie więcej, niż potrzebujesz. Możesz kupić też jeden rozmiar "do przodu". Będzie schowany na czarną godzinę, a w końcu kiedyś go wykorzystasz. Podmień swój żelazny zapas, gdy dziecko przejdzie na kolejny rozmiar.

Awaryjny pomocnik

Czasem każdy potrzebuje chwili dla siebie. Musimy odsapnąć, wyciszyć się, aby zacząć działać ze zdwojoną siłą. Gdy nie możemy skraść wolnej chwili, warto mieć w zapleczu coś, co pozwoli nam choć na chwilę samotności. Co to takiego? Nowości! Zazwyczaj są one dla dzieci czymś niezwykle ciekawym, co z radością poznają i eksplorują. Nowościami wcale nie muszą być… nowe rzeczy. Wystarczy co jakiś czas podmieniać zabawki, chować te, którymi maluch długo już się bawi i chwilowo stracił nimi zainteresowanie. Gdy ją schowamy i wyciągniemy po pewnym czasie, będzie cieszyła tak, jakby odkrywał ją po raz pierwszy.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu fot. Shutterstock

Coś na…

… niespodziewane dolegliwości. Zazwyczaj jest tak, że cały tydzień jest dobrze, a "coś" zaczyna się dziać w weekend, gdy sklepy są zamknięte. Nie musimy mieć całego aptecznego magazynu, ale pewniej będziemy się czuli, gdy w szafce będziemy rzeczy, które pomogą dziecku. Na przykład? Coś przeciwgorączkowego w formie podania dopasowanej do wieku dziecka. Coś, co przyniesie ulgę podczas ząbkowania (szczególnie, gdy wiemy, że moment wyrzynania się ząbków jest już blisko). Coś na zaparcia i coś na biegunkę. Coś do odkażania i coś do opatrywania. Warto też mieć w zanadrzu pęsetę lub lasso do wyjmowania kleszczy. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać (jeśli nie do usunięcia pajęczaka, to np. pozbyć się drzazgi).

Lekarstwa

Jeśli dziecko przyjmuje na stałe jakieś lekarstwa, nie może ich zabraknąć w domowej apteczce. Pamiętajmy, aby sprawdzać, ile nam ich jeszcze zostało, warto zawsze mieć jedno opakowanie "na zaś". Warto kontrolować także na bieżąco daty ważności - może wydawać nam się, że jesteśmy zabezpieczeni, a gdy przyjdzie co do czego okaże się, że wcale tak nie jest.

Konkretne produkty

Jeśli maluch używa np. jednego płynu do mycia, a jego ubranka pierzemy w jednym proszku do prania (bo ma podrażnienia lub alergię), warto, aby te produkty były zawsze w domu. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli pranie poczeka na to, aż zrobimy zakupy, a malucha możemy umyć czystą wodą, ale będziemy czuli się pewniej, gdy wszystko będzie pod ręką i nic nie zaburzy naszej codziennej rutyny.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu fot. Shutterstock

Wedle potrzeb

Gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym albo ma specjalną dietę, w naszej domowej spiżarce nie może zabraknąć tych produktów. Pamiętajcie, aby regularnie sprawdzać zapasy - czy mamy ich odpowiednią liczbę, a także, czy wciąż są zdatne do spożycia. Zapasy wedle potrzeb związane są także ze… smoczkiem. Jeśli maluch nie funkcjonuje bez niego, warto mieć schowany taki sam, jaki jest aktualnie używany. Przyda się np. jeśli ten pierwszy się zgubi lub zniszczy.

Co jeszcze?

Większość rzeczy, które rodzice mają w zapasie, znajduje się w domowej apteczce. Zawsze znajdzie się tam plaster, który jest remedium na wiele dziecięcych dolegliwości, czy ampułki soli fizjologicznej - do inhalacji, ale i np. przemycia oka. Gdy w domu jest niemowlę przydatne bywają także pieluchy tetrowe lub bawełniane, które pełnią wiele funkcji, nie tylko tych związanych z higieną. Rodzice mają swoją listę rzeczy "must have", a o tym, co powinno się na niej znaleźć często dowiadujemy się, gdy… akurat jest to potrzebne.


Przeczytaj także:

Siedem błędów, które popełniłam przy pierwszym dziecku

Kamienie milowe rodzicielstwa. Na co najbardziej czekamy?

Tym straszyli wszyscy dookoła, a okazało się nie takie straszne. Mamy opowiadają o swoich doświadczeniach