Sam na sam ze sobą to coś bardzo ważnego. Jak znaleźć na to czas?

Redakcja
29.05.2019 14:45
A A A
Ząbkowanie bez bólu

Ząbkowanie bez bólu (Fot. Shutterstock/silverkblackstock)

Gdy rodzi się dziecko, w codziennej bieganinie rzadko mamy czas na to, by zadbać o siebie. Jest to jednak coś niezwykle ważnego i powinniśmy korzystać z każdej wolnej chwili. Tylko jak ją znaleźć?

"Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko" - prawda znana, niestety często o niej zapominamy. A to błąd! Stawiamy wszystko na jedną kartę, poświęcając się domowym obowiązkom, na któreś z kolei miejsce spychając osobę, o którą powinniśmy zatroszczyć się najbardziej - siebie. Czas na zmiany.

Dostosuj się
Na pewno słyszałaś, że powinnaś spać wtedy, kiedy robi to dziecko. Cóż, łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić, nie zawsze jesteśmy w stanie zasnąć kiedy tylko zmrużymy oczy. Ale i tak warto korzystać z czasu, kiedy dziecko śpi. Nie, nie na to, aby posprzątać, ale aby odpocząć. Nie musisz iść spać, ale po prostu poleż, wypij kawę, zjedz coś nieśpiesznie. Poczytaj, zadzwoń do koleżanki, nałóż maseczkę - zrób to, na co masz ochotę. To chwile, kiedy nie musisz nic robić. Zapomnij o liście zadań do wykonania, po prostu ciesz się chwilą. Za moment i tak będziesz znów działać na sto procent, pozwól sobie na odrobinę wytchnienia.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu Fot. Shutterstock/silverkblackstock

Nie wszystko musi być idealne
Ciężko jest dopiąć wszystko na ostatni guzik, być idealnym na każdej płaszczyźnie - czasem po prostu musimy odstawić perfekcję na bok. Jeśli będziesz chciała bawić się dzieckiem, zrobić trzydaniowy obiad, wysprzątać na błysk mieszkanie i pójść na długi spacer, może zabraknąć ci na wszystko czasu. Później będziesz się wpędzała w poczucie winy, że się nie udało zrealizować wszystkich założeń. Jeśli bardzo chcesz mieć wszystko pod kontrolą, twórz tygodniowe, a nie dzienne plany zadań. To, czego nie zrobisz dziś możesz przygotować innego dnia, możesz też robić wszystko stopniowo. Ale nie złość się, gdy nie uda ci się odhaczyć wszystkich punktów na liście. Teraz nie to jest najważniejsze.

Deleguj zadania
Niestety, wiele z nas wciąż zapomina, że zapełnienie lodówki czy posprzątanie łazienki jest tylko na naszej głowie. A przecież równie dobrze może to robić nasz partner. Poproś go, by zrobił zakupy wracając z pracy, umył podłogę czy wyrzucił śmieci. Z resztą… nie powinnaś go o to prosić. W końcu to coś zupełnie normalnego. Jeśli tak nie jest - czas na rozmowę.

Nie bój się także zwracać o pomoc do innych - jeśli wiesz, że ktoś cię odwiedzi, poproś, aby przy okazji kupił ci coś w piekarni, a jeśli wy nie macie samochodu, ale gość tak, może będzie mógł zaopatrzyć was w coś, co zazwyczaj pomijacie - w zapasy wody, czy większe opakowanie proszku do prania.

Korzystaj z pomocy
Jedno to proszenie o pomoc, a drugie - korzystanie z niej. Jeśli ktoś mówi, że zrobi zakupy, przygotuje obiad, albo zabierze dziecko na spacer, abyś ty mogła zrobić coś dla siebie - nie mów "nie". Doceń chęć pomocy i to, że tobie będzie - choć trochę - łatwiej. Proponując pomoc nikt nie uważa, że sobie nie radzisz, po prostu chce zrobić dla ciebie coś miłego. Warto to wykorzystać, nie warto unosić się honorem.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu Fot. Shutterstock/silverkblackstock

Doceniaj małe przyjemności
Gdy w domu jest niemowlę, może być ciężko o długie godziny relaksu. Jednak to wcale nie oznacza, że musisz zapomnieć o sobie. Niech wieczorna kąpiel będzie twoim małym spa - zadbaj o odpowiedni nastrój, nałóż maseczkę. Uzgodnij z partnerem, że to czas tylko dla ciebie, że on wtedy zajmuje się waszym maleństwem. W ciągu dnia - gdy maluch ma drzemkę - wypij w spokoju kawę, ciesząc się każdym łykiem. Wykorzystaj chwilę, gdy bawi się na macie. Siądź obok i zrób coś dla siebie. Doceń to, że możesz być w parku, gdy jest w nim pusto, spaceruj, usiądź na ławce i poczytaj albo po prostu ciesz się chwilą.

Ustal zasady
Najważniejsza jest rozmowa. Ustal z partnerem nie tylko podział codziennych obowiązków, ale także momenty tylko dla ciebie, kiedy nikt nie będzie ci przeszkadzał. Wiadomo, z małym dzieckiem nie wszystko można zaplanować, ale pół godziny spędzone wieczorem w wannie nie powinno stanowić problemu. Powiedz, jak ważne jest dla ciebie, aby czasem wyjść z domu bez malucha. I wcale nie chodzi tu o jakieś wielkie wyjścia - dla matki to często po prostu samotne zakupy w osiedlowym sklepiku.

To, że chcesz spędzać czas sama ze sobą wcale nie oznacza, że jesteś gorszą matką. Wręcz przeciwnie - dzięki równowadze stajesz się jeszcze lepszą wersją. Dlatego warto myśleć o sobie i przymknąć oko na stertę naczyń w zlewie.


Przeczytaj także:

Ząbkowanie to etap, którego boją się młodzi rodzice. Co pomaga dziecku? Fakty i mity

Konsekwencje za małej ilości snu. Dlaczego musimy dbać o to, żeby się wysypiać

Przesądy i ludowe sposoby na problemy dotyczące macierzyństwa. Które są skuteczne i warto z nich skorzystać?