Ząbkowanie to wyzwanie. Jak pomóc swojemu dziecku w tych trudnych chwilach?

Materiał Partnera
20.05.2019 15:15
A A A
Ząbkowanie bez bólu

Ząbkowanie bez bólu (Fot. Shutterstock/Oksana Kuzmina)

Wychowanie nowo narodzonego dziecka zawsze jest wyzwaniem dla jego rodziców. Od pierwszych dni życia muszą czuwać nad maluszkiem, dbać o to, aby niczego mu nie brakowało, aby był najedzony i zadowolony. Mimo olbrzymich wysiłków, jakie rodzice wkładają w opiekę nad dzieckiem, nie są w stanie uniknąć trudnych momentów, czekających na nich podczas rozwoju podopiecznego. Różnego rodzaju dziecięce dolegliwości, kolki, nieprzespane noce, ciągły płacz to ciężka rzeczywistość wielu rodziców.

Wśród takich trudnych, ale i ważnych momentów, można wyróżnić też chwile, które stanowią o rozwoju dziecka. Pierwszy uśmiech, pierwszy obrót z boku na bok, czy też pierwszy siad podparty i próby raczkowania to sytuacje, które rodzice zapamiętują do końca życia. Do takich wydarzeń zalicza się także pojawienie się pierwszych zębów małego człowieka. Niestety, oprócz oczywistej radości, jaką ten fakt daje rodzicom, wiąże się z bólem odczuwanym przez maluszka,  który opiekunowie na wszelkie możliwe sposoby starają się zniwelować.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby?

Pierwsze zęby pojawiają się zazwyczaj w okolicach 5-6 miesiąca życia. Najpierw przebijają
się przez dziąsła dolne jedynki. Około miesiąc po nich zaczynają pojawiać się górne jedynki. Między ósmym a dwunastym miesiącem wyrzynają się dwójki i jest to już znacznie mniej bolesne dla dziecka. Roczny maluch powinien posiadać co najmniej cztery zęby mleczne.

W okresie dwunastu-piętnastu miesięcy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe, co bywa znowu bardzo bolesnym przeżyciem. Trójki, czyli popularne kły, pojawiają się w okolicach drugiego roku życia. Na samym końcu, czasem nawet w trzecim roku życia pojawiają się ostatnie mleczne trzonowce. Oczywiście im później pojawiają się pierwsze ząbki, tym dziecko łatwiej powinno znosić ból oraz inne dolegliwości z tym związane.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu Materiały Partnera

Jakie objawy towarzyszą ząbkowaniu?

Typowe objawy pierwszego ząbkowania to nerwowość, brak apetytu, nadmierne ślinienie, ból, a nawet wysoka gorączka. Jak można zauważyć po opisie ząbkowania, jest to bardzo poważny stan i należy dokładać wszelkich starań, aby małe dziecko przetrwało pojawienie się pierwszych zębów, doświadczając jak najmniej bólu. Sposobów, aby to osiągnąć jest mnóstwo, rodzice będą zapewne próbować wielu z nich.

Jak sobie radzić z bolesnym ząbkowaniem?

Najprostszym sposobem  na bolesne ząbkowanie jest zapewnienie dziecku gryzaka, dzięki któremu będzie mogło zniwelować negatywne skutki wyrzynania się pierwszych ząbków. Jako gryzak doskonale sprawdzają się nie tylko specjalnie zakupione zabawki.

Dawniej dzieciom podawano kawałek słoniny, dobrą alternatywą jest bawełniana pieluszka z zawiązanym na supeł końcem, uprzednio zamoczona i włożona do lodówki. Maluch może
ją podgryzać, co pomoże niwelować swędzenie dziąseł. Starszemu dziecku ulgę może przynieść podanie czegoś twardego do zjedzenia jak np. obrane całe jabłko, które może skrobać dziąsłami.

Specjalne środki

Oprócz gryzaków (zarówno specjalnie do tego stworzonych, jak i tych domowej roboty) skuteczne okazują się preparaty, które kupimy w aptece i które uśmierzą ból, jak np. Dentinox. Wystarczy posmarować nim bolące dziąsełko, a nieprzyjemne dolegliwości powinny szybko ustąpić.

Inna możliwość to nałożenie preparatu nie bezpośrednio na dziąsło, ale na gryzak (niektóre mają specjalne rynienki z wypustkami), dzięki czemu będzie działał dłużej. Pamiętajmy,
aby różnego rodzaju środki aplikować delikatnie, aby dodatkowo nie podrażniać obolałych dziąseł. 

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu Fot. Shutterstock/Nina Buday

Zachowaj spokój

W okresie ząbkowania dziecko często jest rozdrażnione, ważne jest, aby zachować spokój. Pamiętajmy o codziennych rytuałach, w tym trudnym czasie nie fundujmy maluchowi dodatkowych wrażeń. Oczywiście, jeśli wyrzynaniu się towarzyszy wysoka temperatura, należy skonsultować się z lekarzem. W takich sytuacjach najczęściej podaje się się środki przeciwgorączkowe.

Niezależnie od wybranej metody radzenia sobie z pierwszym ząbkowaniem, należy pamiętać, że najważniejsze jest przeciwdziałanie bólowi. I nie wolno tracić nadziei nawet
w najtrudniejszych momentach, gdyż nawet najbardziej oporny ząbek w końcu wyrośnie,
a ból minie.