4 teksty, których nigdy nie mów młodej mamie, nawet jeśli chcesz dobrze

redakcja
27.05.2020 13:32
A A A
mama

mama (shutterstock - fizkes)

Jest wiele rzeczy, których nie powinno się mówić młodej mamie. Niektóre zwroty są niegrzeczne, a inne mogą wprowadzić ją w zakłopotanie lub sprawić przykrość.

Macierzyństwo może być stresujące dla młodych mam, w szczególności, kiedy urodziły pierwsze dziecko. Mamy często z powodu zmęczenia są rozdrażnione i denerwują się wieloma rzeczami, które kiedyś im nie przeszkadzały. Kiedy będziesz rozmawiać z nową mamą o jej noworodku, poświęć chwilę na zastanowienie się, co masz zamiar jej powiedzieć. Za wszelką cenę należy unikać zwrotów porównujących i oceniających rozwój dziecka np. „jeszcze nie chodzi?”, „moje dziecko śpi dłużej”.

Pamiętaj, aby tych zwrotów, nie mówić młodej mamie

Jest wiele zwrotów, które powiedziane z dobrą intencją mogą zadziałać wręcz przeciwnie. Młode mamy bardzo często zasypywane są wieloma poradami i krytykowane za to kiedy karmią dziecko, jak je trzymają, czy że kładą je za późno spać. Pamiętaj, aby tych zwrotów nigdy nie mówić żadnej młodej mamie:

„Wyglądasz na zmęczoną”

Oczywiście, że każda mama wygląda na zmęczoną, ponieważ jest zmęczona. Mama może wziąć te słowa do siebie i uznać, że wygląda tak okropnie, że musiałeś jej o tym powiedzieć. Zwrócenie uwagi na zapuchnięte, czerwone oczy nie jest przyjemne dla żadnej kobiety, a w szczególności dla mamy małego dziecka. Nie pytaj również, czy jest chora, ponieważ może nie mieć makijażu. Równie dobrze świeżo upieczona mama mogła np. spać tylko trzy godziny i dlatego wygląda na zmęczoną.

„Co robisz przez cały dzień?”

Co robisz przez cały dzień? Chyba powinnaś odpocząć, kiedy dziecko śpi. Te teksty nie zadowolą żadnej mamy. Wielu osobą wydaje się, że młode mamy jedynie co robią, to usypiają dziecko i w międzyczasie je karmią. Tak naprawdę mają mało czasu na relaks, a kiedy dziecko zaśnie gotują, sprzątają dom, robią pranie, zabierają dziecko na wizyty lekarskie, bawią się z pociechą, uspakajają, kiedy płacze. Zanim pomyślisz, że młoda mama ma czas dla siebie, weź pod uwagę, ile rzeczy musi zrobić, kiedy jej dziecko zaśnie, lub w czasie, kiedy nie chce spać. Mało, kiedy ma czas, żeby samemu się zdrzemnąć i odpocząć.

„Chyba przytyłaś?”

Wszystkie rozmowy, jakie podejmiesz z młodą mamą, które dotyczą wagi po urodzeniu dziecka, nie są odpowiednie. Większość kobiet po urodzeniu ma problem, aby wrócić do wcześniejszej formy. Nie zwracaj uwagi na brzuch kobiety.

„Jest takie słodkie, ale nie jest do ciebie podobne”

Każdy rodzic chciałby, aby to właśnie do niego dziecko było podobne, dlatego nie mów tekstów tj.: „dziecko nie jest do ciebie podobne”. Powiedz, że jest słodkie lub urocze, ale nie porównuj, do którego rodzica podobne jest bardziej. Nie mów również, że wygląda lub zachowuje się inaczej niż reszta dzieci.

Czego nie mówić młodej mamie?

Słowa są potężną bronią, a niektóre z poniższych wyrażeń mogą poważnie zranić poczucie wartości mamy. Mogą również zostać wypowiedziane przypadkowo lub celowo, ale na pewno nie pomagają ani osobie, która je wypowiada, ani osobie, która je słyszy. Nie powinieneś mówić młodej mamie:

1.     Nigdy nie pozwoliłbym mojemu dziecku jeść cukru

2.     Moje dziecko sypia więcej

3.     Karmienie piersią jest najlepsze

4.     Rozpieszczasz swoje dziecko

5.     Czy nie czujesz się źle, wracając do pracy?

6.     On/ ona jeszcze nie chodzi?

7.     Nie pozwoliłbym mojemu dziecku oglądać tyle telewizji

8.     Wszystko, co zaczyna się od „kiedy moje dziecko było w tym wieku ...”

9.     Moje dziecko wszystko je

10.  Ono jeszcze nie mówi?

11.  Ono jeszcze nie siada?

12.  Moje dziecko zawsze je owoce i warzywa

13.  Nie trzymam tak dziecka.


Przeczytaj także:

Czy naszyjnik z bursztynów sprawia, że dzieci nie czują bólu przy ząbkowaniu? To niebezpieczna metoda, a promują ją celebryci

Sam na sam ze sobą to coś bardzo ważnego. Jak znaleźć na to czas?

Kamienie milowe rodzicielstwa. Na co najbardziej czekamy?