Czy niemowlę może płakać z nudów? Rodzice, nie wiedzą, czego potrzebuje ich dziecko

REDAKCJA
27.05.2020 13:32
A A A
dziecko

dziecko (shutterstock - FamVeld)

Jest wiele powodów płaczu u dziecka. Czasami maluchy płaczą, gdy coś je boli, kiedy są głodne, mają mokrą pieluszkę. Te sygnały mamy zazwyczaj dobrze znają, ale jak rozpoznać, że dziecko płacze z nudów?

Dzieci mają znacznie krótszy czas skupiania uwagi na danej czynności niż dorośli. Kiedy się nudzą, dają małe wskazówki, aby to pokazać, takie jak ziewanie, odwracanie wzroku, czy płacz.

Czy dziecko może płakać z nudów?

Niektórzy eksperci sądzą, że nawet noworodki mogą się nudzić i odczuwać samotność, jeśli ich opiekunowie nie będą wchodzić w interakcje. Dzieci są naturalnie motywowane do znalezienia czegoś nowego i interesującego. Jeśli niemowlę jest ciągle w tym samym miejscu, może doprowadzić to do jego nudy. Właśnie dlatego w wielu krajach obowiązują przepisy dotyczące żłobków, które określają, ile czasu dzieci mogą przebywać w łóżeczku. Za długi czas przebywania w jednym miejscu nie jest dobry dla ich rozwoju i prowadzi do znudzenia, które przejawia się płaczem. Jeżeli dziecko się nudzi należy zająć je czymś, co uznaje za nowe i interesujące. 

Kiedy dzieci się nudzą, stają się kreatywne, ponieważ nuda pobudza kreatywne myślenie i działanie. Maluchy rozglądają się za czymś, co może przykuć ich uwagę i wyobraźnię. Znajdują coś do złapania np. zabawkę. Niestety często też płaczą. Znudzony płacz ma niski ton. Kiedy twoje dziecko się nudzi, daj mu ulubionego misia lub zaśpiewaj piosenkę. Dzieje się tak u niemowląt, podobnie jak u dorosłych. Możesz także zapewnić rozrywkę swojemu dziecku, zabierając je ze sobą, gdy wykonujesz codzienne obowiązki. 

Dlaczego noworodki płaczą?

Nieustanny płacz dziecka może wywołać panikę u rodziców, szczególnie jeśli nie znają przyczyny. Wielu ekspertów uważa, że płacz jest stanem bycia dla noworodka, podobnie jak sen. „Płacz jest rodzajem normalnego zachowania u niemowląt” - stwierdza dr Marc Weissbluth, znany pediatra z Chicago, autor książki „zdrowe nawyki związane ze snem”. Twoje dziecko jest od ciebie w pełni zależne. Zapewniasz mu jedzenie, ciepło, komfort i wszystko, czego potrzebuje. Kiedy płacze próbuje poinformować cię, że czegoś mu brakuje i prosi cię o uwagę i troskę. Oto kilka powodów, przez które może płakać twoje maleństwo:

  • płacze, bo jest głodne - głód jest jednym z najczęstszych powodów, przez które dziecko płacze, zwłaszcza jeśli jest noworodkiem . Im młodsze jest twoje dziecko, tym bardziej prawdopodobne, że jest głodne. 
  • płacze, bo ma kolkę - jeśli twoje dziecko często płacze, ale poza tym jest zdrowe, może mieć kolkę. 
  • boli je brzuch - dziecko może mieć nie tolerancję czegoś w mleku matki lub może mieć źle dobrany rodzaj mleka modyfikowanego. Pamiętaj, że ta faza minie: kolka osiąga szczyt po dwóch miesiącach i zwykle mija około trzech do czterech miesięcy.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko płacze nadmiernie, zabierz je do lekarza rodzinnego, aby wykluczyć inne przyczyny. Lekarz sprawdzi, czy nic poważniejszego nie powoduje płaczu. Twoje dziecko potrzebuje dużo przytulania i kontaktu fizycznego, więc jego płacz może oznaczać, że po prostu chce się przytulić.

Przeczytaj także:

Pytania o ząbkowanie. Warto znać na nie odpowiedź

Kamienie milowe rodzicielstwa. Na co najbardziej czekamy?

Przesądy i ludowe sposoby na problemy dotyczące macierzyństwa. Które są skuteczne i warto z nich skorzystać?