Naturalne, sprawdzone od lat sposoby na ząbkowanie, które masz w swojej kuchni

REDAKCJA
26.05.2020 15:16
A A A
dziecko

dziecko (shutterstock - FamVeld)

Trudno jest obserwować, kiedy dziecko cierpi z powodu ząbkowania. Niektóre dzieci mogą odczuwać bardzo niewiele objawów, ale jeśli twoje jest rozdrażnione i markotne, zapoznaj się z naszymi podstawowymi wskazówkami, jak zmniejszyć ból podczas ząbkowania.

Czym jest ząbkowanie?

Ząbkowanie to proces, w którym zęby dziecka przebijają dziąsła. Występuje zwykle między 4 a 24 miesiącem życia. Objawy obejmują drażliwość, delikatne i opuchnięte. Ząbkowanie może powodować następujące objawy:

  • zwiększone ślinienie,
  • odmowa jedzenia z powodu bólu okolicy dziąseł,
  • niespokojny lub zmniejszony sen ze względu na dyskomfort dziąseł,
  • płacz,
  • łagodna wysypka wokół ust z powodu podrażnienia skóry od nadmiernego ślinienia się.

Naturalne sposoby na ząbkowanie u dziecka

Rodzice, dziadkowie, przyjaciele mają wskazówki dotyczące ząbkowania, ale co tak naprawdę działa? Oto kilka sposobów na ząbkowanie, które znajdziesz u siebie w kuchni.

  • Rumianek - jest stosowany jako lek ziołowy od tysięcy lat w wielu kulturach. Upewnij się, że herbata, którą podajesz nie zawiera kofeiny. Daj swojemu dziecku kilka chłodnych łyków na łyżce lub pocieraj dziąsła palcem zamoczonym w rumianku. Poleca się również stosowanie specjalnych, sprawdzonych żeli rumiankowych, które można nabyć w aptekach.
  • Marchewka - jeśli nie chcesz kupować drewnianej zabawki do ząbkowania można, zamiast tego schłodzić marchewkę w lodówce dla swojego dziecka. Zimno złagodzi ból.
  • Syrop z dzikiej róży - dodaj 1/4 szklanki suszonych owoców róży do czterech szklanek wody i gotuj na wolnym ogniu w garnku przez 30 minut. Odcedź kwiaty z wody i wlej ją do słoika. Dodaj jedną szklankę miodu i wstrząśnij. Nakładaj od czterech do sześciu kropli na dziąsła co godzinę.
  • Mielone goździki - goździki zawierają oleje o właściwościach rozgrzewających. Zmieszaj zmielone goździki z wodą, olejem kokosowym lub niesolonym masłem i schłodź w lodówce, aby uzyskać pastę, którą można wetrzeć w dziąsła.
  • Schłodzone owoce - ból dziecka można załagodzić za pomocą smacznej przekąski np. zblędowanych, schłodzonych bananów. Możesz eksperymentować z różnymi owocami tj. jabłko, truskawki, mango lub gruszki.

Przedmioty w kuchni, które przydadzą się podczas ząbkowania

Rodzice, kiedy dziecko przechodzi przez okres ząbkowania, bardzo często stosują najprostsze metody, które zazwyczaj są najlepsze. Należy do nich m.in chłodzenie ściereczki. Schłódź wilgotną ściereczkę i pozwól dziecku przeżuwać ją, aby uzyskało uczucie chłodu i odrętwienia. Do lodówki można również włożyć łyżkę, aby była zimna. Należy pamiętać, żeby nie zamarażać jej, ponieważ metal może przyczepić się do ciepłego języka lub dziąseł. Zimno jest bardzo popularnym i prostym lekarstwem na ból podczas ząbkowania. Możesz zamrozić różne bezpieczne przedmioty do gryzienia dla dziecka. Pamiętaj tylko, że  wszystko, co dajesz swojemu dziecku do żucia, nie może stwarzać ryzyka zadławienia się.


Przeczytaj także:

Pytania o ząbkowanie. Warto znać na nie odpowiedź

Tym straszyli wszyscy dookoła, a okazało się nie takie straszne. Mamy opowiadają o swoich doświadczeniach

Kamienie milowe rodzicielstwa. Na co najbardziej czekamy?