Dlaczego niemowlę zaczęło gorzej spać i stało się bardziej płaczliwe? Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego etapu - ogólnie o ząbkowaniu

REDAKCJA
26.05.2020 15:16
A A A
dziecko

dziecko (shutterstock - FamVeld)

Jest wiele powodów, przez które dziecko staje się markotne i niespokojne. Bardzo często jest to związane z okresem ząbkowania. Warto wiedzieć, jakie występują w tym czasie objawy i co zrobić, aby złagodzić ból.

Twoje niemowlę nie może zasnąć, budzi się w nocy, coraz częściej płacze? Prawdopodobnie czeka na swój pierwszy ząbek. Warto pamiętać, każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego niektóre maluchy nie mają zębów, nawet po pierwszych urodzinach a inne mają je już w trzecim miesiącu życia.

Czym jest ząbkowanie?

Ząbkowanie jest normalnym procesem, przez który przechodzą niemowlęta, gdy zęby przecinają dziąsła. Według American Dental Association dzieci zaczynają ząbkować, gdy mają od 4 do 12 miesięcy. W wieku 3 lat dziecko powinno mieć wszystkie 20 zębów. Posiadanie zębów oznacza, że twoje dziecko będzie mogło jeść różnorodne pokarmy, ale często przetrwanie okresu ząbkowanie jest bardzo ciężkie zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Każde dziecko przechodzi ząbkowanie inaczej: niektóre praktycznie nie mają objawów, inne cierpią z powodu bólu i przez miesiące.

Objawy podczas ząbkowania to:

 • delikatnie opuchnięte dziąsła,
 • płacz i drażliwość,
 • podwyższona temperatura powyżej 38,5 stopnia,
 • wkładanie dłoni i różnych przedmiotów do buzi,
 • wydzielanie dużej ilości śliny,
 • odmawianie jedzenia,
 • budzenie się w nocy.

Rodzice często zastanawiają się, w jakiej kolejności pojawiają się zęby dziecka. Najczęstsze pierwsze zęby to dwa w dolnej środkowej części jamy ustnej, a następnie dwa w górnej środkowej części jamy ustnej. Następnie zazwyczaj wychodzą na zewnątrz siekacze boczne, a następnie zęby trzonowe. Później możemy zobaczyć kły po obu stronach siekaczy bocznych, a na końcu drugie zęby trzonowe z tyłu.

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Możesz pomóc złagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem dziecka, stosując te sprawdzone środki:

 • Żucie - ząbkujące dzieci uwielbiają żuć, ponieważ żucie łagodzi ból podczas wychodzenia zębów. Gryzaki, grzechotki i inne, miękkie zabawki działają dobrze na dziecko podczas okresu ząbkowania. Żucie jest jeszcze bardziej skuteczne, gdy przedmiot jest zimny, ponieważ znieczula dziąsła. Zabawki do ząbkowania lub mokre ściereczki trzymaj w lodówce, a nie w zamrażarce – zamrożony przedmiot może zranić wrażliwe dziąsła tak samo, jak wyrzynający się ząb.
 • Zimne jedzenie - produkty chłodzone, takie jak jogurt, mieszane brzoskwinie i mus jabłkowy, mogą być bardziej apetyczne niż ciepłe lub o temperaturze pokojowej i mogą złagodzić obolałe dziąsła.
 • Przytulanie dziecka - dodatkowe przytulanki, pocałunki i dużo cierpliwości są tym, czego potrzebuje każde dziecko podczas ząbkowania.

Kiedy należy iść do lekarza?

Rodzice podczas ząbkowania na wiele sposobów mogą uśmierzać ból dziecka, niestety zdarzają się sytuacje w których należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą. Do takich objawów należą:

 • temperatura powyżej 38,5 ºC,
 • podwyższona temperatura ciała, trwająca powyżej trzy dni,
 • biegunka,
 • stan zapalny dziąseł.


Przeczytaj także:

Ząbkowanie to etap, którego boją się młodzi rodzice. Co pomaga dziecku? Fakty i mity

Czy naszyjnik z bursztynów sprawia, że dzieci nie czują bólu przy ząbkowaniu? To niebezpieczna metoda, a promują ją celebryci

Pytania o ząbkowanie. Warto znać na nie odpowiedź