Twoje niemowlę nie może zasnąć, budzi się w nocy, coraz częściej płacze? Prawdopodobnie czeka na swój pierwszy ząbek. Warto pamiętać, każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego niektóre maluchy nie mają zębów, nawet po pierwszych urodzinach a inne mają je już w trzecim miesiącu życia.
Czym jest ząbkowanie?
Ząbkowanie jest normalnym procesem, przez który przechodzą niemowlęta, gdy zęby przecinają dziąsła. Według American Dental Association dzieci zaczynają ząbkować, gdy mają od 4 do 12 miesięcy. W wieku 3 lat dziecko powinno mieć wszystkie 20 zębów. Posiadanie zębów oznacza, że twoje dziecko będzie mogło jeść różnorodne pokarmy, ale często przetrwanie okresu ząbkowanie jest bardzo ciężkie zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Każde dziecko przechodzi ząbkowanie inaczej: niektóre praktycznie nie mają objawów, inne cierpią z powodu bólu i przez miesiące.
Objawy podczas ząbkowania to:
- delikatnie opuchnięte dziąsła,
- płacz i drażliwość,
- podwyższona temperatura powyżej 38,5 stopnia,
- wkładanie dłoni i różnych przedmiotów do buzi,
- wydzielanie dużej ilości śliny,
- odmawianie jedzenia,
- budzenie się w nocy.
Rodzice często zastanawiają się, w jakiej kolejności pojawiają się zęby dziecka. Najczęstsze pierwsze zęby to dwa w dolnej środkowej części jamy ustnej, a następnie dwa w górnej środkowej części jamy ustnej. Następnie zazwyczaj wychodzą na zewnątrz siekacze boczne, a następnie zęby trzonowe. Później możemy zobaczyć kły po obu stronach siekaczy bocznych, a na końcu drugie zęby trzonowe z tyłu.
Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?
Możesz pomóc złagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem dziecka, stosując te sprawdzone środki:
- Żucie - ząbkujące dzieci uwielbiają żuć, ponieważ żucie łagodzi ból podczas wychodzenia zębów. Gryzaki, grzechotki i inne, miękkie zabawki działają dobrze na dziecko podczas okresu ząbkowania. Żucie jest jeszcze bardziej skuteczne, gdy przedmiot jest zimny, ponieważ znieczula dziąsła. Zabawki do ząbkowania lub mokre ściereczki trzymaj w lodówce, a nie w zamrażarce – zamrożony przedmiot może zranić wrażliwe dziąsła tak samo, jak wyrzynający się ząb.
- Zimne jedzenie - produkty chłodzone, takie jak jogurt, mieszane brzoskwinie i mus jabłkowy, mogą być bardziej apetyczne niż ciepłe lub o temperaturze pokojowej i mogą złagodzić obolałe dziąsła.
- Przytulanie dziecka - dodatkowe przytulanki, pocałunki i dużo cierpliwości są tym, czego potrzebuje każde dziecko podczas ząbkowania.
Kiedy należy iść do lekarza?
Rodzice podczas ząbkowania na wiele sposobów mogą uśmierzać ból dziecka, niestety zdarzają się sytuacje w których należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą. Do takich objawów należą:
- temperatura powyżej 38,5 ºC,
- podwyższona temperatura ciała, trwająca powyżej trzy dni,
- biegunka,
- stan zapalny dziąseł.
Przeczytaj także:
Ząbkowanie to etap, którego boją się młodzi rodzice. Co pomaga dziecku? Fakty i mity