Czy naszyjnik z bursztynów sprawia, że dzieci nie czują bólu przy ząbkowaniu? To niebezpieczna metoda, a promują ją celebryci

red.
26.05.2020 14:07
A A A
Bursztynowy naszyjnik dla dzieci

Bursztynowy naszyjnik dla dzieci (epixproductions/ Shutterstock)

Ząbkowanie to trudny okres dla dziecka. Wiąże się często z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak ból i swędzenie dziąseł. Rodzice chcą wtedy pomóc dziecku i stosują przeróżne sposoby. Niektóre metody mogą jednak bardziej maluchowi zaszkodzić, niż pomóc. Należy do nich m.in. bursztynowy naszyjnik, który może być śmiertelnie niebezpieczny.

Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się zwykle około 5. miesiąca życia. U niektórych niemowląt, pierwsze zęby zaczynają wychodzić już w 3. miesiącu życia, a u innych z kolei dopiero około 10. miesiąca. U jednych ząbkowanie może przebiegać niemal bezobjawowo, ale większość maluchów miewa niestety nieprzyjemne dolegliwości. Ich dziąsła są opuchnięte i zaczerwienione, towarzyszy temu ból i swędzenie. Rodzice szukają wtedy różnych sposobów, dzięki którym pomogą swojej pociesze pozbyć się dyskomfortu.

Bursztynowe naszyjniki dla dziecka niebezpieczne

Do najczęstszych sposobów, stosowanych przez rodziców podczas ząbkowania u dzieci, należą: podawanie maluchowi schłodzonych gryzaków, masaże dziąseł i smarowanie ich łagodzącym żelem. W sieci można znaleźć też informacje na temat bursztynowych naszyjników. Według producentów takich “biżuterii dla dzieci”, kwas bursztynowy wchłania się przez skórę dziecka, trafia do krwiobiegu i przynosi ulgę ząbkującemu maluchowi. Wielu celebrytów promuje tę metodę, jednak specjaliści stanowczo ją odradzają.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w ubiegłym roku ostrzegła przed podaniem dziecku naszyjników bursztynowych po tym, jak 18-miesięczne dziecko zmarło przez uduszenie podczas drzemki w bursztynowym naszyjniku. To nie jedyny przypadek, który jest dowodem na to, jak niebezpieczne skutki może mieć podawanie dzieciom takiej biżuterii. FDA poinformowała też, że 7-miesięczny chłopiec zakrztusił się koralikami z bursztynowej bransoletki, która - jak twierdzili rodzice - miała mu pomóc w ząbkowaniu.

Bursztynowy naszyjnik nie pomoże, a może zabić

“Chcemy, aby rodzice byli świadomi, że taka biżuteria naraża dzieci, zwłaszcza te o szczególnych potrzebach, na ryzyko poważnych obrażeń i śmierci” - powiedział Scott Gottlieb, komisarz Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. FDA przywołała wyniki badań, które wykazały, że bursztyny nie uwalniają kwasu bursztynowego w warunkach takich jak kontakt ze skórą, ponadto nie ma on właściwości przeciwzapalnych (wykazały to badania na komórkach immunologicznych). Z badań wynika też, że naszyjniki z bursztynami podczas noszenia, kolonizują się bakteriami (gronkowcami), które mogą stać się patogenne.

Przeczytaj także:

Pytania o ząbkowanie. Warto znać na nie odpowiedź

Ząbkowanie - koszmar i dla dzieci, i dla rodziców? Jak rodzice wspominają ząbkowanie swoich pociech?

Ząbkowanie to etap, którego boją się młodzi rodzice. Co pomaga dziecku? Fakty i mity