Dlaczego niemowlęta płaczą bez łez? Ekspert wyjaśnia

red.
26.05.2020 14:08
A A A
Płacz dziecka

Płacz dziecka (Natalia Lebedinskaia/ Shutterstock)

Twoje dziecko płacze bez łez? Nie martw się. Eksperci tłumaczą, dlaczego w przypadku noworodków to całkowicie naturalne.

Łzy nawilżają i oczyszczają powierzchnię gałki ocznej, a także zabezpieczają rogówkę przed zarazkami. Pełnią ważną funkcję. U noworodków jednak łzy nie są widoczne, chociaż wydaje nam się, że dziecko płacze. Rozpacz dziecka wówczas opiera się jedynie na krzyku. A co ze łzami?

Noworodek płacze bez łez? To naturalne

Gdy dziecko przychodzi na świat, nie ma do końca wykształconych kanalików łzowych. Dr Sage Timberline, pediatra z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Sacramento powiedziała dla serwisu Live Science, że dziecko nabywa umiejętności wytwarzania łez podczas płaczu dopiero po ukończeniu trzech-czterech tygodni, gdy przechodzi w okres niemowlęcy.

Co jeśli po kilku tygodniach dziecko nadal płacze bez łez? Pediatrzy tłumaczą, że jeśli po kilku tygodniach od narodzin u dziecka nadal nie pojawiają się łzy, może to oznaczać zatkane kanaliki łzowe. Warto wówczas skonsultować to z lekarzem.

Najczęstsze przyczyny płaczu u dziecka

Brakiem łez podczas pierwszych tygodni życia malucha nie należy się martwić, jednak należy wiedzieć, co może być powodem niepokoju, ponieważ krzykiem dziecko zwykle chce nam coś zaalarmować.

Do najczęstszych przyczyn płaczu u dziecka w pierwszych tygodniach należą głód i przepełniona lub źle zapięta pieluszka, która powoduje dyskomfort. Maluch płacze również, ponieważ być może jest zwyczajnie spragniony bliskości albo znudzony.  Krzyk i płacz dziecka mogą też być symptomami choroby. Jeśli niemowlę jest marudne, a do tego występują objawy typu. brak apetytu, wysoka temperatura ciała, bladość, katar, kaszel, może to oznaczać chorobę. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia dziecka.

Dzieci w pierwszych miesiącach często bywają rozdrażnione i płaczliwe, ponieważ zaczynają pojawiać się u nich pierwsze zęby. Zazwyczaj ząbkowanie rozpoczyna się między czwartym a siódmym miesiącem życia, choć zdarza się, że nawet wcześniej. Ten okres bywa dla dziecka trudny. Wyrastanie zębów może być dla malucha bardzo bolesne, ponieważ dziąsła, w których pojawiają się mleczaki, są rozpulchnione, zaczerwienione i bardzo swędzą. 

Dziecko zaczyna się ślinić, wkłada do buzi swoje paluszki i wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu, bo ściskanie przedmiotów dziąsłami łagodzi nieprzyjemne doznania. Dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu, takie jak swędzące i bolące dziąsła można na szczęście złagodzić dzięki niewielkiej ilości żelu na ząbkowanie i domowym sposobom.


Przeczytaj także:

Czy naszyjnik z bursztynów sprawia, że dzieci nie czują bólu przy ząbkowaniu? To niebezpieczna metoda, a promują ją celebryci

Tym straszyli wszyscy dookoła, a okazało się nie takie straszne. Mamy opowiadają o swoich doświadczeniach

Ząbkowanie to etap, którego boją się młodzi rodzice. Co pomaga dziecku? Fakty i mity