8 zaskakujących faktów o niemowlętach, które każda mama powinna znać. To pomoże zrozumieć niektóre sytuacje

red.
13.05.2020 10:04
A A A
Niemowlęta - zaskakujące fakty

Niemowlęta - zaskakujące fakty (Denis Moskvinov/ Shutterstock)

Wydaje ci się, że o rozwoju dzieci wiesz wszystko? Te fakty zaskoczą nawet doświadczone mamy. Sprawdź, co sprawia, że niemowlęta są tak wyjątkowe.

1. Niemowlęta potrafią wstrzymać oddech pod wodą. Dzieci mają wrodzony instynkt z życia płodowego i potrafią wstrzymywać oddech pod wodą. Nurkują z otwartymi oczami, a nawet ustami. Instynkt o którym mowa zanika jednak po 6. miesiącu życia niemowląt.

2. Dziecko zaraz po przyjściu na świat widzi tylko kontrasty. Stąd popularne książki kontrastowe, czarno-białe przeznaczone dla niemowląt na początku ich życia. Na początku dziecko widzi dość wyraźnie jedynie przedmioty, które znajdują się od niego w odległości około 20-30cm. Wszystko co dookoła jest zamazane. Noworodek widzi w różnych odcieniach szarości. To ograniczone widzenie chroni go przed nadmiarem bodźców i pozwala na stopniowe, bezpieczne poznawanie świata. Między pierwszym a trzecim miesiącem życia jego pole widzenia poszerza się z około 37 centymetrów do około 3 metrów. Umiejętności takie jak rozróżnianie kształtu, barwy i jasności, wyodrębnianie elementów z tła rozwijają się u dziecka stopniowo.

3. Dziecko po urodzeniu ma w sumie około 300 kości. Dorosły człowiek ma ich 206. Noworodek posiada w swoim szkielecie wiele niespójnych ze sobą kości, które dopiero w miarę upływu czasu twardnieją i łączą się ze sobą. Tak jest w przypadku kości czaszki. Czaszka dziecka składa się z trzech kości, dzięki czemu jest „ruchoma” i umożliwia maluchowi przeciśnięcie się przez wąski kanał rodny. Z czasem te kości się zrastają.

4. W płaczu noworodka słychać intonację języka, którym będzie mówiło. Naukowcy Uniwersytetu Würzburg w Niemczech przebadali melodię płaczu 60 zdrowych nowo narodzonych dzieci. Połowa z nich to byli Francuzi, a połowa - Niemcy. Francuzi podnoszą intonację na końcu wyrazów i fraz, natomiast Niemcy ją obniżają. Badając dzieci szukali cech charakterystycznych dla melodii płaczu noworodków. Okazało się, że melodia ich płaczu ma taką samą intonację, jak język, który słyszały w życiu płodowym.

5. W pierwszym roku życia niemowlę potraja swoją wagę wyjściową. Niemowlę w pierwszym roku życia rośnie bardzo intensywnie. Podwaja swoją wagę urodzeniową około 5. miesiąca życia i potraja ją w 12. miesiącu życia. Są to jednak wartości jedynie orientacyjne. Każde dziecko rozwija się inaczej fizycznie i psychoruchowo. Bez wątpienia jednak każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko odpowiednio przybiera na wadze.

8. Nauka mówienia dziecka zaczyna się w łonie matki. Dziecko słyszy mowę matki już wtedy, gdy rozwija się w jej brzuchu. Choć nie rozumie wypowiadanych słów, potrafi oswoić się z samym tonem głosu i brzmieniem języka. Osłuchiwanie się z językiem w łonie matki ma znaczenie dla późniejszej nauki mówienia. Im więcej dziecko usłyszy w brzuchu, tym łatwiej będzie mu potem rozwijać umiejętności językowe.

7. Dzieci stopniowo zaczynają akceptować kolejne smaki. Do 4. miesiąca życia dzieci preferują słodki smak. Między 4. a 6. miesiącem występuje tzw. okno akceptacji nowych smaków, zaś między 6. a 12. miesiącem okres wrażliwości na nowe konsystencje. Dzieci, u których w okresach sprzyjających nie wprowadzono nowych pokarmów, miewają problem z karmieniem na kolejnych etapach rozwoju. Między 12. a 24. miesiącem życia dziecko rozpoznaje pokarmy głównie na podstawie ich wyglądu.

8. Są duże różnice w wieku rozpoczęcia ząbkowania u dzieci donoszonych i wcześniaków. Między 5. a 10. miesiącem życia zaczyna ząbkować 84 proc. dzieci donoszonych, a między 6. a 11. miesiącem życia ząbkuje 85 proc. wcześniaków.


Przeczytaj także:

Kamienie milowe rodzicielstwa. Na co najbardziej czekamy?

Przesądy i ludowe sposoby na problemy dotyczące macierzyństwa. Które są skuteczne i warto z nich skorzystać?

Siedem błędów, które popełniłam przy pierwszym dziecku