Ząbkowanie to etap, którego boją się młodzi rodzice. Co pomaga dziecku? Fakty i mity

red.
13.05.2020 09:57
A A A
Ząbkowanie u dziecka

Ząbkowanie u dziecka (Ramonki/ Shutterstock)

Pojawianie się pierwszych zębów u dziecka to z jednej strony powód do radości, a z drugiej - przyczyna lęku młodych rodziców. Ząbkowanie zwykle wiąże się z bólem. W sieci można znaleźć wiele sposobów na złagodzenie przykrych dolegliwości spowodowanych pojawianiem się pierwszych zębów u dzieci. Niektóre metody jednak mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Opisujemy, które sposoby są skuteczne, a które niebezpieczne.

Pierwszy ząb u niektórych dzieci może pojawić się już nawet w 3. miesiącu życia, a u innych z kolei dopiero w okolicach 12. miesiąca. Zdarza się, że ząbkowanie jest opóźnione. Jeśli maluch skończy roczek, a nie pojawią się żadne oznaki związane z ząbkowaniem, wówczas należy udać się do pediatry. Etap ząbkowania powinien zakończyć się do 31. miesiąca życia dziecka.

Ząbkowanie - sygnały ostrzegawcze

Obfite ślinienie u dziecka to pierwszy objaw, który oznacza, że zaczyna się ząbkowanie. Ślina może podrażniać skórę na buzi dziecka, dlatego ważne jest, aby osuszać mu usta i okolice brody oraz smarować tłustym kremem. Warto zakładać dziecku śliniak, aby nie doprowadzić do zwilgotnienia ubrań.

Wkładanie rączek i przedmiotów do buzi to kolejny sygnał, że dziecko może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z ząbkowaniem. Przed pojawieniem się pierwszego mleczaka, dziąsła malucha robią się zaczerwienione i opuchnięte, co powoduje ból i swędzenie.

Bardzo często ząbkowaniu u dziecka towarzyszy gorączka. Temperatura ciała dziecka może wtedy wynosić około 37,5 -38 stopni Celsjusza i po pojawieniu się zęba powinna spaść. Dziecko podczas ząbkowania może mieć także gorszy apetyt. Objawami, które występują w tym czasie są również niespokojny sen, marudzenie i nadmierna płaczliwość.

Uwaga! Pamiętajmy jednak, że w sytuacji, gdy u ząbkującego malucha pojawia się gorączka wyższa niż 38,5 stopnia Celsjusza, a w dodatku towarzyszą jej wymioty czy biegunka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Taki stan dziecka nie jest spowodowany ząbkowaniem i może zagrażać jego zdrowiu lub życiu.

Sposoby na ząbkowanie

Masaże. Można wypróbować masażu dziąseł. Należy włożyć do buzi malucha palec ze specjalną nakładką z wypustkami i delikatnie masować. Nie należy jednak robić nic na siłę. Jeśli dziecko zakomunikuje, że taka metoda mu nie pomaga, a jedynie drażni, należy z niej zrezygnować. Okrężnymi ruchami można również delikatnie gładzić buzię dziecka, zwłaszcza policzki. To pomoże rozluźnić mięśnie twarzy malucha. Dziecko na jakiś czas zapomni o bólu.

Napary z ziół. Sposobem na radzenie sobie z ząbkowaniem jest również podawanie maluchowi herbatek z melisy lub rumianku bez cukru. Przemywanie wacikiem nasączonym takim naparem pomoże złagodzić stan zapalny, który towarzyszy wyrzynaniu się zębów.

Gryzak. Podanie dziecku gryzaka jest jednym ze sposobów radzenia sobie z ząbkowaniem. Zabawkę można na kilkanaście minut włożyć do lodówki przed podaniem dziecku. Chłodny gryzak pomoże uśmierzyć ból. Uwaga! Gryzaka przed podaniem dziecku nie wolno wkładać do zamrażarki. To może być groźne dla zdrowia malucha. Zamrożony gryzak może spowodować odmrożenie delikatnej skóry dziecka lub uszkodzić śluzówkę jamy ustnej.

Niebezpieczne naszyjniki bursztynowe. Według producentów bursztynowych korali dla dzieci, kwas bursztynowy wchłania się przez skórę dziecka, trafia do krwiobiegu i przynosi ulgę ząbkującemu dziecku. Specjaliści odradzają jednak tę metodę. Wykazano, że bursztyny nie uwalniają kwasu bursztynowego w warunkach takich jak kontakt ze skórą. Ponadto, badania na komórkach immunologicznych nie wykazały właściwości przeciwzapalnych kwasu bursztynowego. Odnotowano przypadki uduszenia dzieci naszyjnikami. Dlatego stanowczo odradzamy rodzicom korzystanie z tej metody.

Przeczytaj także:

Dlaczego niemowlę zaczęło gorzej spać i stało się bardziej płaczliwe? Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego etapu - ogólnie o ząbkowaniu

Ząbkowanie - koszmar i dla dzieci, i dla rodziców? Jak rodzice wspominają ząbkowanie swoich pociech?

Pytania o ząbkowanie. Warto znać na nie odpowiedź