Pytania o ząbkowanie. Warto znać na nie odpowiedź

Redakcja
12.08.2019 14:02
A A A
Ząbkowanie bez bólu

Ząbkowanie bez bólu (fot. Shutterstock)

Ząbkowanie niemowlęce to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Dorosłym towarzyszy wówczas wiele obaw i wątpliwości. Co warto wiedzieć, zanim nasze dziecko rozpocznie ząbkowanie lub weszło już w ten okres? Przesyłamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dziecko zbliża się do pierwszych urodzin i nie ma jeszcze ani jednego zęba. Czy to normalne?

Pierwsze ząbki mleczne u większości dzieci pojawiają się w okresie piątego-szóstego miesiąca życia. Nie jest to jednak reguła. Zdarza się, że w trakcie pierwszych urodzin dziecko nie ma jeszcze ani jednego zęba. I zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju. Czas wyrzynania zębów mlecznych jest kwestią bardzo indywidualną. Jeśli jednak niepokoi nas to, że u naszego dziecka nadal nie pojawia się uzębienie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Ile trwa ząbkowanie?

Zęby mleczne rosną zazwyczaj od piątego do trzydziestego miesiąca życia. Czasami objawy ząbkowania pojawiają się w trzecim miesiącu życia, a  pierwszy ząb wyrzyna się, dopiero gdy niemowlę ma już siedem miesięcy. Trudno jest więc przewidzieć, ile w konkretnym przypadku potrwa ząbkowanie i jak długo utrzymają się towarzyszące mu objawy.

Czy dziecko może przechodzić przez ząbkowanie bezobjawowo?

W większości przypadków wyrzynanie się zębów mlecznych wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, które uprzykrzają życie nie tylko niemowlakom, ale także rodzicom. Zdarza się jednak, że dziecko przechodzi przez ten okres zupełnie bezboleśnie. Mimo że wcześniej nic na to nie wskazywało, nagle pojawia się u niego pierwszy ząb. Tego typu sytuacje są jednak dosyć rzadkie.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu fot. Shutterstock

Jakie objawy świadczą o tym, że u dziecka rozpoczęło się ząbkowanie?

Objawem ząbkowania u dziecka jest przede wszystkim nadmierne ślinienie. W tym okresie jego organizm produkuje nadmierne ilości śliny, więc nie jest to powód do niepokoju. Gdy zajrzymy do buzi ząbkującego niemowlaka, zauważymy, że jego dziąsła są zaczerwienione i rozpulchnione. Poza tym niemowlę wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu do rąk. Powinniśmy więc zadbać o to, by w otoczeniu dziecka znajdowały się jedynie bezpieczne przedmioty. Okres ten kojarzy się także wielu rodzicom z nieprzespanymi nocami. To dlatego, że w tym czasie dziecko budzi się z płaczem częściej niż dotychczas. Wyrzynaniu zębów mlecznych często towarzyszą także krótkotrwałe gorączki. Jeśli niemowlę nie wykazuje w danym okresie innych objawów somatycznych (takich jak na przykład katar czy kaszel), to znak, że podwyższona temperatura jest prawdopodobnie powiązana z ząbkowaniem. Jeśli jednak przekracza ona 38 stopni Celsjusza, warto skonsultować się z pediatrą.

Dlaczego ząbkujące niemowlę nie chce jeść lub ssać piersi?

Zmniejszony apetyt to kolejny charakterystyczny objaw, który świadczy o tym, że dziecko przechodzi ząbkowanie. Niechęć niemowlaka do jedzenia lub ssania piersi spowodowana jest bólem dziąseł. W trakcie przyjmowania pokarmu jest on jeszcze większy, dlatego dziecko woli unikać tych czynności.

Dlaczego w okresie ząbkowania bardzo ważne jest dbanie o higienę?

Ząbkujące niemowlę wkłada do buzi rączki oraz liczne przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu. W ten sposób przenosi do organizmu zarazki. Rączki dziecka powinniśmy więc myć kilka razy dziennie. Warto przemywać też zabawki i gryzaki, z których korzysta nasza pociecha.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu fot. Shutterstock

Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

W okresie ząbkowania jeszcze przed wyrżnięciem pierwszych mleczaków, dziąsła dziecka możemy przecierać wilgotnym gazikiem. Czynność tą możemy powtarzać po każdym karmieniu. Gazik nasączamy wodą lub naparem z rumianku. Z kolei pierwsze ząbki powinniśmy myć szczoteczką z miękkim włosiem, która wcześniej została zwilżona wodą.

Jaki jest najlepszy sposób na zmniejszenie bólu dziąseł u dziecka w czasie ząbkowania?

Dawniej rodzice opierali się głównie na gryzakach i smoczkach. Przedmioty te należy napełnić wodą i na jakiś czas włożyć do lodówki, a potem podać dziecku. Taka metoda pomaga ukoić dziąsła i zmniejszyć ból. Musimy jednak pamiętać, by przedmiotów tych nie wkładać do zamrażarki. Lodowate gryzaki czy smoczki mogą uszkodzić bardzo delikatną śluzówkę jamy ustnej małego dziecka. Obecnie możemy skorzystać także z innych metod. W aptekach dostępne są liczne preparaty przeznaczone dla ząbkujących niemowląt. To skuteczna metoda, która pozwala na bezpieczne zmniejszenie bólu i swędzenia dziąseł.


Przeczytaj także:

Ząbkowanie to etap, którego boją się młodzi rodzice. Co pomaga dziecku? Fakty i mity

Dlaczego niemowlę zaczęło gorzej spać i stało się bardziej płaczliwe? Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego etapu - ogólnie o ząbkowaniu

Czy to zęby? Jakie są objawy ząbkowania?