Pedodoncja, czyli stomatologia dla dzieci. Kiedy i o co pytać?

Redakcja
09.08.2019 15:25
A A A
Ząbkowanie bez bólu

Ząbkowanie bez bólu (fot. Shutterstock)

Dlaczego warto od najmłodszych lat życia dbać o zęby? Jak często odwiedzać z dzieckiem dentystę i kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę? Podpowiadamy.

Najważniejsze są dobre nawyki

Dzięki dbaniu o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat życia nasze dzieci mają szansę na to, by jak najdłużej cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami. Jednak to my jako rodzice musimy niemalże od początku zaszczepiać w nich dobre nawyki. Jednym z nich są regularne wizyty u dentysty. W przypadku dorosłych zaleca się przynajmniej jedną wizytę kontrolną do roku. Nie inaczej jest w przypadku małych dzieci.

Kim jest pedodonta?

Pedodonta to dentysta, który jest wyspecjalizowany w leczeniu zębów małych dzieci i niemowląt. Pedodoncja jest oddzielną specjalizacją stomatologiczną ze względu na odrębność układu stomatologicznego oraz budowy zębów w okresie rozwojowym dzieci.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu fot. Shutterstock

Czym zajmuje się pedodonta?

Do najważniejszych zadań stomatologa dziecięcego należy m.in. leczenie zębów mlecznych oraz chorób błony śluzowej. Do tego dochodzi diagnozowanie i rozwiązywanie zaburzeń ząbkowania. Oprócz tego pedodonta przekazuje wiedzę dziecku oraz jego rodzicom na temat podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Kiedy warto wybrać się do pedodonty?

W większości przypadków pierwsze zęby mleczne wyrzynają się już w pierwszych miesiącach życia. Gdy dziecko ma rok i posiada już kilka mleczaków, możemy wówczas zdecydować się na pierwszą wizytę kontrolną u stomatologa dziecięcego. Sprawdzi on m.in. czy rozwój jamy ustnej i twarzy dziecka postępuje właściwie. Poza tym może on udzielić rodzicom cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji wyrzynających się ząbków.

Bywa jednak, że zęby u dziecka zaczynają pojawiać się nieco później niż u jego rówieśników. Rodziców często niepokoi to, że roczniak nie ma jeszcze ani jednego mleczaka. Nie jest to jednak zazwyczaj żaden groźny objaw. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że rozwój naszego dziecka przebiega prawidłowo, warto wówczas udać się z wizytą do specjalisty.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu fot. Shutterstock

Dlaczego należy dbać o zęby mleczne?

Niektórzy rodzice uważają, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, gdyż te za kilka lat i tak wypadną. Jest to jednak błędne przekonanie, które może w przyszłości mieć negatywne skutki.

Chore mleczaki zakażają zęby stałe. Przykładowo, gdy u dziecka od najmłodszych lat życia rozwijają się bakterie próchnicowe, problem nie znika po wyrżnięciu zębów stałych. Poza tym warto pamiętać, że w wielu przypadkach chore mleczaki należy usunąć. Z kolei brak niektórych zębów może prowadzić do wad zgryzu.

Jak wybrać dobrego pedodontę?

To jedna z ważniejszych kwestii, w której raczej nie powinniśmy stawiać na spontaniczność. Oczywiście może zdarzyć się, że zupełnie przypadkowo trafimy na świetnego specjalistę. Może być jednak i tak, że przez niewłaściwe podejście dentysty, dziecko zrazi się do wizyt kontrolnych.

O porady w tej kwestii najlepiej zapytać znajomych i rodzinę. Jeśli jednak nie uda się nam uzyskać żadnej konkretnej informacji, możemy poszukać czegoś na forach internetowych. Zarówno ci zadowoleni, jak i rozczarowani rodzice chętnie dzielą się swoimi opiniami i doświadczeniami z innymi. 


Przeczytaj także:

Czy to zęby? Jakie są objawy ząbkowania?

Dlaczego niemowlę zaczęło gorzej spać i stało się bardziej płaczliwe? Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego etapu - ogólnie o ząbkowaniu

Ząbkowanie to etap, którego boją się młodzi rodzice. Co pomaga dziecku? Fakty i mity