Czy to zęby? Jakie są objawy ząbkowania?

Redakcja
09.07.2019 12:31
A A A
Ząbkowanie bez bólu

Ząbkowanie bez bólu (Fot. Shutterstock/Syda Productions)

Wielu rodziców, którzy słyszeli od bliskich lub znajomych o trudach ząbkowania, bardzo przejmuje się tym, jak wyrzynanie ząbków będzie znosiło ich dziecko. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją sposoby, dzięki którym będziemy mogli załagodzić związane z tym procesem dolegliwości. Najpierw jednak musimy wiedzieć, czy ząbkowanie rzeczywiście już się rozpoczęło. Jakie są więc jego najpowszechniejsze objawy?


Kiedy to następuje?

Ząbkowanie niemowlęce, czyli wyrzynanie się zębów mlecznych, wielu rodziców wspomina jako bardzo stresujący i trudny okres. Chociaż niektóre niemowlaki przechodzą je bardzo łagodnie, ale jest to raczej rzadkość. Ząbkowanie wiąże się bardzo często z nadmierną płaczliwością, osłabionym apetytem i podwyższoną temperaturą. Objawy te mogą utrzymywać się od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. W tej kwestii nie ma reguł.

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu Fot. Shutterstock/Alexander_Safonov

Najczęstsze objawy ząbkowania

Jakie są objawy ząbkowania? Oto siedem najpowszechniejszych symptomów wskazujących na to, że u niemowlaka zaczęły wyrzynać się mleczaki:

- Dziąsła dziecka są rozpulchnione i zaczerwienione.

- Dziecko jest bardziej płaczliwe i nerwowe niż dotychczas. W ten sposób maluch informuje nas o tym, że coś go boli.

- Niemowlę wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu do rąk. W ten sposób próbuje sobie ulżyć.

- Dziecko obficie się ślini. W tym czasie organizm dziecka produkuje nadmierne ilości śliny, dlatego nie powinien być to powód do niepokoju. Ślinę dziecka możemy zobaczyć wówczas na jego ubrankach, rączkach, a także zabawkach.

- Apetyt niemowlaka jest mniejszy niż dotychczas. To dlatego, że jedzenie lub ssanie piersi sprawia mu w okresie ząbkowania ból.

- Dziecko częściej niż zazwyczaj budzi się płaczem w nocy. Ma także problemy z zasypianiem, a drzemki w trakcie dnia są krótsze niż wcześniej.

- U niemowlaka występują krótkotrwałe gorączki, które nie są połączone z innymi objawami somatycznymi (takimi jak na przykład kaszel, katar, wymioty czy biegunka).

Ząbkowanie bez bóluZąbkowanie bez bólu Fot. Shutterstock/Oksana Kuzmina

Jak pomóc dziecku?

Rodzice powinni pamiętać, że maluchowi w okresie ząbkowania przyda się przede wszystkim nasze wsparcie i spokój. Jeśli będziemy czuli i delikatni, może mieć to dobry wpływ na dziecko w tym niełatwym okresie.

Jednak nasza postawa to nie wszystko. Jeśli zauważmy, że dziecko zaczęło wkładać do buzi wszystkie przedmioty, które znajdą się w zasięgu jego wzroku, powinniśmy zadbać o to, by w okolicy niemowlaka nie znajdowało się nic niebezpiecznego, co mogłoby wyrządzić mu krzywdę. Warto także w okresie tym dbać szczególnie o higienę rączek. Dziecko wkłada je bardzo często do buzi, przez co mogą przedostawać się do niej zarazki.

Kiedyś podstawowymi przedmiotami, w które zaopatrywali się rodzice ząbkujących dzieci, były gryzaki i śliniaki. Teraz listę zakupów warto poszerzyć także o dostępne w aptekach preparaty, które złagodzą uciążliwy ból i swędzenie dziąseł u dziecka. To bezpieczna i sprawdzona metoda, która ułatwi zarówno niemowlakom, jak i rodzicom przejście przez trudny okres ząbkowania. Jeśli więc widzimy, że dziecko jest płaczliwe, nerwowe, nadmiernie się ślini, a jego dziąsła stały się zaczerwienione i rozpulchnione, nie wahajmy się z tym, aby mu pomóc.


Przeczytaj także:

O tym, jak ząbkowanie niemowlaka o mało nie sprowadziło policji do domu [LIST]

Na ile wpływ na wygląd i zdrowie zębów dzieci mają geny? Stomatolog rozwiewa wszelkie wątpliwości

Czy naszyjnik z bursztynów sprawia, że dzieci nie czują bólu przy ząbkowaniu? To niebezpieczna metoda, a promują ją celebryci